اوکسی متازولین|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر 09121623463میدان مهران

اوکسی متازولین|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر 09121623463میدان مهران

 

اوکسی متازولین یک آگونیست انتخابی آلفا-1 و آگونیست نسبی آلفا-2 بوده و به عنوان ضد احتقان موضعی به کار میرود. این دارو به شکل هیدروکلرید اوکسی متازولین و با نام‌های Afrin , Dristan , Nasivin , Nezeril و … به فروش می‌رسد. اوکسی متازولین اغلب به شکل افشانه بینی عرضه می‌شود.

کاربرد بالینی

اوکسی متازولین به عنوان ضد احتقان بینی و به شکل داروی بدون نسخه (OTC) در دسترس است. این دارو همچنین به دلیل خواص تنگ‌کنندگی رگ ها, برای درمان خون دماغ (اپیستاکسی) و قرمزی چشم نیز به کار میرود.

مکانیسم اثر

اوکسی متازولین نوعی داروی مقلد سمپاتیک است که به‌طور انتخابی به عنوان آگونیست گیرنه آلفا-1 و به‌طور نسبی به عنوان آگونیست گیرنده آلفا-2 عمل می‌کند.

عوارض جانبی

احتقان برگشتی

در صورت مصرف بیش از سه روز احتمال بروز احتقان برگشتی (rebound rhinitis) و نیز رینیت دارویی (rhinitis medicamentosa) وجود دارد.

مصرف در بارداری

از نظر مصرف در دوره بارداری در گروه C قرار دارد که به این معناست که مطالعات کافی صورت نگرفته و نمیتوان بی‌خطر بودن آن را برای جنین تائید کرد.

شیمی

اوکسی متازولین طی کلرومتیلاسیون یک ترکیب به نام 6-tert-butyl-2,4-dimethylphenol و در ادامه, تغییرشکل مادۀ کلرومتیلۀ حاصله به نیتریلتولید می‌شود:

Oxymetazoline synthesis.png

Related posts