پنتوپرازول|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر 09121623463شهرک جهازیا

پنتوپرازول|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر 09121623463شهرک جهازیا

 

پنتوپرازول یا پانتوپرازول ، که با نام تجاری Pantosec در ایران شناخته می شود ، برای درمان و پیشگیری کوتاه مدت ازوفاژیت مرتبط با ریفلاکس گاستروازوفاژیال (GERD) و یا بیماریهای مرتبط با ترشح بیش از حد اسید معده مثل سندروم زولینگر- الیسون تجویز می شود.

پنتوپرازول از مهار کننده های پمپ پروتون است که منجر به کاهش ترشح اسید معده می شود. این دارو در سلول های جداری معده با مهار برگشت ناپذیر Hydrogen potassium ATPase ، ترشح اسید معده را سرکوب می کند. [۱] این دارو برای اولین بار در سال 1994 در کشور آلمان فروخته شد و از سال 2010 به عنوان یک داروی عمومی در دسترس قرار گرفت.

موارد تجویز

1- درمان کوتاه مدت ازوفاژیت مرتبط با رفلاکس برای بزرگسالان و کودکان بالای 5 سال

2- کنترل بیماری های مرتبط پس از بدست آمدن نتایج اولیه از بیماری ، به مدت کمتر از 12 ماه .

3- درمان ترکیبی زخم های گوارشی ناشی از هلیکوباکتر پیلوری . در این درمان از یک آنتی بیوتیک نیز در کنار پنتوپرازول استفاده می شود.

4- درمان طولانی مدت سندروم زولینگر- الیسون

عوارض جانبی

برخی از عوارض جانبی استفاده از پنتوپرازول در بزرگسالان عبارتند از: سردرد، اسهال، تهوع، شکم درد، استفراغ، یبوست ، نفخ شکم سرگیجه ودرد مفاصل . استفاده از پنتوپرازول در طولانی مدت ، ممکن است باعث بیماری گاستریت اتروفیک گردد . همچنین فقر ویتامین B-12 و منیزیم از عوارض دیگر مصرف سر خود و بیش از اندازه ی پنتوپرازول هستند.

Related posts