داروهای ضد ویروس|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر 09121623463 خیابان داریوش

درمان لکنت زبان در هشتگرد, گفتاردرمانی هشتگرد ,کلینیک گفتاردرمانی هشتگرد, بهترین مرکز گفتاردرمانی در هشتگرد ,مرکز ,جامع گفتاردرمانی هشتگرد ,مطب گفتاردرمانی هشتگرد مطب گفتاردرمانی در هشتگرد, بهترین مطب گفتاردرمانی در هشتگرد مرکز گفتاردرمانی در نظرآباد کلینیک گفتاردرمانی در هشتگرد,گفتاردرمانی نظرآباد, بهترین مرکز گفتاردرمانی نظرآباد ,گفتاردرمانی در هشتگرد ,بهترین مطب گفتاردرمانی هشتگرد بهترین گفتاردرمانی هشتگرد ,مطب گفتاردرمانی در نظرآباد

داروهای ضد ویروس|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر 09121623463 خیابان داریوش

 

داروهای ضد ویروس یک کلاس از داروها هستند که به‌طور خاص برای درمان عفونت‌های ویروسی استفاده می‌شوند.[۱] مانند آنتی بیوتیک‌ها و آنتی بیوتیک‌های وسیع الطیف برای باکتری، ضد ویروس‌ترین برای عفونت‌های ویروسی خاص استفاده می‌شود، در حالی که ضد ویروس وسیع الطیف در برابر طیف گسترده‌ای از ویروس‌ها مؤثر است.[۲] بر خلاف بسیاری از آنتی بیوتیک‌ها، داروهای ضد ویروسی هدف خود را نابود نمی‌کند. بلکه رشد آن‌ها را مهار کند. داروهای ضد ویروس عضوی از ضد میکروب‌ها هستند. ضد میکروب‌ها به شاخه‌های دیگری از جمله آنتی بیوتیک (یا ضد باکتری)، ضد قارچ و ضد انگل نیز تقسیم می‌شود.[۳] همچنین داروهای ضد ویروس بر اساس پادتن تک‌تیره نیز رده‌بندی می‌شوند.[۴] بیشتر داروهای ضد ویروس برای بدن انسان بی ضرر شناخته شده‌اند؛ بنابراین از آنان می‌توان در درمان استفاده کرد. داروهای ضد ویروس را باید از ویروسایدها که برای غیرفعال کردن یا از بین بردن ذرات ویروسی در داخل یا خارج بدن استفاده می‌شوند، تمایز داد. ضد ویروس‌های طبیعی توسط برخی گیاهان مانند اکالیپتوس‌ها ساخته می‌شوند.[۵]

استفاده پزشکی

بسیاری از داروهای ضد ویروسی که حال حاضر در دسترس هستند برای کمک به مقابله با اچ آی وی، ویروس هرپس، هپاتیت B و ویروس هپاتیت C، آنفلوآنزای A و ویروس آنفلوآنزای B طراحی شده‌اند. محققان در حال کار برای گسترش طیف وسیعی از ضد ویروس‌ها به خانواده‌های دیگری از عوامل بیماری‌زا هستند.
طراحی داروهای ضد ویروسی بی‌خطر و مؤثر دشوار است، چرا که ویروس‌ها با استفاده از سلول‌های میزبان تکثیر می‌شوند. این کار باعث دشوار شدن مسیر برای پیدا کردن هدف برای دارویی که بتواند در این ویروس بدون آسیب رساندن به سلول میزبان تداخل ایجاد کند، می‌شود. علاوه بر این، مشکل اصلی در تولید واکسن و داروهای ضد ویروسی به دلیل تنوع ویروس‌ها است.
پیدایش ضد ویروس‌ها محصول پیشرفت چشم گیر دانش‌های مولکولی و ژنتیک است که به محققان زیست پزشکی اجازه می‌دهد به درک بالایی از ساختار و عملکرد ویروس‌ها برسند.
اولین ضد ویروس طبیعی در سال ۱۹۶۰ به وسیله روش‌های سنتی آزمون و خطای داروها و برای مقابله با ویروس هرپس ساخته شد.در این روش محققان ابتدا سلول‌هایی را پرورش می دادند سپس آنان را با نوع خاصی از ویروس آلوده می ساختند. سپس مواد شیمیایی مختلفی را روی آن‌ها امتحان می‌کردند و نتیجه را مشاهده و بررسی می‌کردند که آیا سلول‌ها بر اثر هر ماده شیمیایی چه تغییری ( رشد یا زوال) داشته‌اند.
این روش تصادفی و زمان بر بود و معمولاً برای زمانی که دانش کافی از ویروس‌ها در دست نبود کار می‌کرد.این روش برای کشف ضد ویروس‌هایی که عوارض جانبی کمی دارند مؤثر نبود تا اینکه در سال ۱۹۸۰ یعنی زمانی که مسئله توالی ژنتیکی پر از ویروس شروع به حل شدن کرد، محققان شروع به یادگیری نحوه جزئیات کار ویروس‌ها کردند، و تحقیق کردند که دقیقاً چه مواد شیمیایی برای خنثی کردن چرخه تولید مثل ویروس مورد نیاز است.

چرخه زندگی ویروس

ویروس‌ها از یک ژنوم و گاهی اوقات چندین آنزیم ذخیره شده در یک کپسول از جنس پروتئین (به نام کپسید)، و گاهی اوقات با یک لایه چربی به عنوان پوشش ساخته شده‌اند. ویروس‌ها نمی‌توانند خود به خود تکثیر شوند، و به جای آن توسط اتصال و نفوذ به یک سلول میزبان و تولید نسخه‌هایی از خود در سلول میزبان به تکثیر می پردازند.در نتیجه نسل بعدی خود را تولید می‌کنند.
محققان تلاش می‌کنند ضد ویروس‌هایی را توسعه دهند که بتواند در هر مرحله از چرخه زندگی ویروس‌ها به آنان حمله کند. برخی گونه‌های قارچ یافت شده‌اند که حاوی مواد شیمیایی متعددی با اثرات هم افزایی (سینرژیک) مشابه هم‌اند.[۶] چرخه زندگی ویروسی در گونه‌های مختلف ویروس متفاوت است، اما همه آن‌ها الگوی کلی زیر را دارا می‌باشند:

  • وابستگی به سلول میزبان
  • انتشار ژن‌های ویروسی و احتمالاً آنزیم به سلول میزبان.
  • تکثیر اجزای ویروسی با استفاده از دستگاه‌های سلول میزبان.
  • سرهم نمودن قطعات ویروسی به ذرات کامل ویروسی.
  • انتشار ذرات ویروسی و آلوده کردن سلول میزبان جدید.

محدودیت واکسن

واکسن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن برای حملات مؤثر تر به عوامل بیماری‌زا در مرحله‌ای که عوامل بیماری‌زا ذرات کاملی در خارج از سلول‌های میزبان هستند، می‌شود. واکسن‌ها به‌طور سنتی از عامل بیماری زای ضعیف شده ( زندهٔ ضعیف) با غیر فعال شده (کشته شده) ساخته شده‌اند.این واکسن‌ها در موارد نادری، سهواً موجب بیماری فرد دریافت‌کننده می شدند. به تازگی واکسن‌هایی با استفاده از مهندسی ژنتیک ساخته شده‌اند که شامل پروتئین‌های آنتی ژن ویروس بیماری‌زا هستند و بدون آسیب رساندن به میزبان موج تحریک سیستم ایمنی فرد می‌شوند. در هر صورت واکسن موجب می‌شود که در صورت ورود دوباره عامل بیماری‌زا به بدن، سیستم ایمنی با سرعت و شدت بیشتری به مقابله با آن بپردازد.
واکسن برای تحریک سیستم ایمنی بسیار سودمند هستند اما کار آنان محدود به یک نوع ویروس خاص است. واکسن‌ها همچنین به سختی در برابر ویروس‌هایی که همواره با جهش‌های ژنتیکی تغییر می‌کنند مانند آنفلوآنزا (که واکسنش هر سال به روز می‌شود) و اچ‌آی‌وی مؤثر هستند. داروهای ضد ویروس در این گونه موارد سودمند هستند.

تأثیر بر چرخه زندگی ویروس

قبل از ورود به سلول

مهارکننده ی ورود به سلول

مهارکننده ی پوشش برداری

مهارکننده پوشش برداری نیز مطالعه شده‌است.[۷][۸]
آمانتیدین و ریمانتادین برای مبارزه با آنفلوآنزا معرفی شده‌اند و بر نفوذ و پوشش تأثیر دارند.[۹]

در طول سنتز ویروس

این گونه آنتی بیوتیک‌ها فرایندهایی را که منجر به تولید اجزای ویروس در سلول آلوده می‌شوند را هدف قرار می دهند.

رونویسی معکوس

اینتگراز

یکی دیگر از اهداف ضد ویروس ها، اینتگرازها هستند که قطعهٔ DNA سنتز شدهٔ ویروس هستند که به باکتری متصل‌اند.

رونویسی

هنگامی که ژنوم یک ویروس در سلول میزبان عملیاتی می‌شود،عوامل رونویسی از ژنوم ویروس تکثیر می‌کنند. چندین ضد ویروس در حال حاضر برای جلوگیری از پیوستن عوامل رونویسی به DNA ویروسی ایجاد شده‌اند.

سرهم کردن آن

ریفامپین منجر به جلوگیری از سرهم شدن اجزای ویروسی می‌شود.[۱۰]

مرحله ی آزاد شدن

مرحله آخر در چرخه زندگی از یک ویروس انتشار ویروس‌ها از سلول میزبان است، این مرحله نیز توسط توسعه دهندگان داروی ضد ویروسی هدف قرار گرفته‌است.دو دارو به نام‌های زانامیویر (رلنزا) واوسلتامیویر (تامی فلو) که به تازگی معرفی شده‌اند برای درمان آنفلوآنزا و جلوگیری از انتشار ذرات ویروسی استفاده می‌شوند. شیوهٔ کار آنان با مسدود کردن یک مولکول به نام نورآمینیداز که بر روی سطح ویروس‌های آنفلوآنزا پیدا قرار دارد است و همچنین به نظر می‌رسد بر گونه‌های مختلفی از آنفلوآنزا تأثیر ثابتی دارد.

تحریک سیستم ایمنی بدن

دومین دسته از تاکتیک برای مبارزه با ویروس‌ها تشویق سیستم ایمنی بدن به آن‌ها حمله، به جای حملهٔ خود دارو به ویروس به‌طور مستقیم است. برخی ضد ویروس ‌ها به جای اینکه به حمله به یک نوع ویروس تمرکز کنند، سیستم ایمنی را علیه طیفی از ویروس‌ها تحریک می‌کنند. یکی از بهترین و شناخته شده‌ترین گروه از این داروها، اینترفرون‌ها هستند که سنتز ویروس در سلول‌های آلوده را مهار می‌کنند.[۱۱] یکی از اینترفرون‌های انسانی به نام اینترفرون آلفا به خوبی برای درمان هپاتیت‌ها بی و سی استفاده می‌شود.[۱۲] و اینترفرون‌های دیگری نیز برای درمان بیماری‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرند.
یک رویکرد ویژه، ساخت آنتی بادی اسنت. آنتی بادی‌ها مولکول‌های پروتئینی هستند که می‌توانند به یک عامل بیماری‌زا متصل شوند و آن را برای حمله یاخته‌های دفاعی بدن نشانه‌گذاری کنند.محققان می‌توانند آنتی بادی‌ها را بسازند و برای درمان بیماری‌ها استفاده کنند.امروزه برای درمان ویروس سین‌سیشیال تنفسی در نوزادان از این نوع داروها استفاده می‌شود.[۱۳] و آنتی بادی‌های تخلیص شده از افراد آلوده نیز به عنوان یک درمان برای هپاتیت B استفاده می‌شوند.[۱۴]

Related posts