التهاب نایژک|بهترین وتخصصی ترین مرکزاختلال یادگیری دربلوارباغستان غربی  کرج 09121623463

التهاب نایژک|بهترین وتخصصی ترین مرکزاختلال یادگیری دربلوارباغستان غربی  کرج 09121623463

به التهاب نایژکها که کوچک‌ترین معابر تنفسی در ریه‌ها هستند، التهاب نایژکیا برونشیولیت (به انگلیسیBronchiolitis) گفته می‌شود. این بیماری بیشتر در کودکان کمتر از ۲ سال رخ می‌دهد و در بین کودکان سه تا شش‌ماهه بیشتر دیده می‌شود.[۱] علائم این بیماری سرفه، خس خس و تنگی نفساست که موجب ایجاد مشکل تغذیه‌ای در برخی از کودکان می‌شود.

بیماریزایی وشیوع

التهاب نایژک در کودکان زیر دو سال و شیرخواران شایع تر است و یکی از شایعترین علل بستری نوزادان است. شایعترین عامل التهاب نایژک ویروسها(به خصوص ویروس سنسیشیال تنفسی) هستند ولی عواملی مانند باکتریها،قارچها و سایر علل نیز می‌توانند باعث التهاب نایژک شوند. گاهی التهاب نایژک تنها نیست بلکه با التهاب سایر بخش‌های سیستم تنفسی مانند ریه (سینه‌پهلو)، برونش‌ها (برونشیت) و… نیز همراه است در این موارد علائم و درمانی مشابه سینه‌پهلو دارد.

علائم التهاب نایژک

تشخیص التهاب نایژک، یک تشخیص بالینی است و بر مبنای تاریخچه بیمار و معاینه فیزیکی انجام می‌شود. علایم شاخص عبارتند از آبریزش بینی، تندنفسی، سرفه، خس‌خس سینه، کراکل و کشیده شدن پره‌های بینی به همراه استفاده از عضلات فرعی تنفس. معمولاً ابتدا کودک علائم سرماخوردگی مانند سرفه، رینیت حاد، آبریزش بینی را دارد. بعد از دو سه روز بروز مشکل ناگهانی در تنفس، خس خس سینه، تنفس تند و سطحی (تا ۶۰ بار در دقیقه)، به درون کشیده شدن فضاهای بین دنده‌ای و نیز شکم (حرکات الاکلنگی)، سرفه، تب، ویز و کراکل در سمع ریه، کشیده شدن پره‌های بینی به همراه استفاده از عضلات فرعی تنفس و… ایجاد می‌شود.

برای رسیدن به تشخیص، معمولاً نیاز به بررسی آزمایشگاهی و رادیولوژیک نیست

Related posts