گروه توانبخشی گفتار توان گستر 09121623463

آخرین نوشته - 26 اردیبهشت 1400

ترس از تاریکی. درمان های خانگی. . تقریبا درهمه کودکان ترس از تاریکی از 2 تا 3 …


✅ ترس از تاریکی. درمان های خانگی.
.
تقریبا درهمه کودکان ترس از تاریکی از 2 تا 3 سالگی ظاهر می شود. وعلت آن می تواند بین کودکان متفاوت باشد . یکی از دزد یکی از هیولا…
نکته مهم این است که ترس کودکان واقعی است پس نباید احمقانه فرض شوند یا مورد تمسخر قرار گیرند. بهترین کاراین است که در یک اتاق تاریک کنار او بنشینید و بخواهید برای شما توضیح بدهد که:
دخترم ، پسرم توی تاریکی از چی می ترسی؟ می ترسی توی تاریکی چه اتفاقی بیفته؟
اگر ترس او درواقع ترس از دزد بود، بهتر است شبها قبل از خواب هنگام قفل کردن درها اینکار را باکمک کودک انجام دهید و به او توضیح دهید که دزد در خانه ای که کسی درآن است معمولا نمی آید و به او اطمینان بدهید که اگر هم دزدی وارد خانه شود شما زودتر از او بیدار خواهید شد.
بهتر است حتما دراتاق کودکتان درکنار تخت ، یک چراغ خواب بگذارید که هرموقع احساس ترس کرد به راحتی بتواند اتاق را روشن کند.
خودگویی مثبت را هم به فرزندتان بیاموزید این خود گویی ها بسیار پرکاربرد هستند و درموقعیت های بسیاری می توانند شرایط را کنترل کنند. مثلا:
🌷من سعی می کنم ترسم رو کم کنم..
🌷مطمئنم هیچ چیز نمی تونه به من صدمه بزنه..
🌷من و مامان قبلا همه اینجاهارو باهم چک کردیم..
🌷من مطمئنم که بابا همه درارو قفل کرده..
.
جدول امتیاز شجاعت هم روش خوبی است که به این صورت اجرا می شود:
.
وظیفه ای را به کودک محول می کنیم که باید درتاریکی انجام دهد و هر یک دقیقه که به زمان ماندن او درتاریکی اضافه شد، یک امتیاز در جدول شجاعت برایش ثبت می شود و درنهایت با پرشدن جدول به پاداشی که برایش درنظر گرفته ایم می رسد. بهتر است درمرحله اول اتاق کاملا تاریک نباشد بلکه یک چراغ مطالعه روشن کنیم یا اینکه یک چراغ قوه در اختیار او بگذاریم. برای بار اول دو دقیقه درتاریکی کافی است اما برای دفعات بعد هربار یک دقیقه به این زمان بیفزایید.
.
درکنار همدلی یک سری بازی ها هم می تواند کم کم اورا به ماندن درتاریکی عادت دهد.
.
– بازی گرگم به هوا.
هرکدام به نوبت گرگ شوید ودرحین بازی حسابی سروصدا راه بیندازید. درابتدا بازی را درروشنایی انجام دهید و فقط گاهی وارد تاریکی شوید اما به تدریج مدت زمان بیشتری را در تاریکی بازی کنید.
.
– بشمار بازی
همراه با کودکتان دریک محل تاریک بایستید و تا عدد سه بشمارید. کم کم این زمان را طولانی تر کنید تا به شصت ثانیه برسد.منبع

دسته‌ها

اطلاعات

مشاهده بلاگ

نوشته های مرتبط

آخرین نوشته - 25 مهر 1400

برگزاری جلسه آموزشی با عنوان فرزندپروری…

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

آخرین نوشته - 22 مهر 1400

کارگاه خانه و مدرسه در هفته سلامت روان با…

کارگاه آموزشی «فرزندپروری در همه گیری کرونا» در دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی دانشکده…

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

Call Now Buttonتماس با کلینیک توانبخشی کرج