گروه توانبخشی گفتار توان گستر 09121623463

ثبت نام

آخرین نوشته - 5 تیر 1400

مبارزه با مواد مخدر در کشور متولی مشخص و پاسخگو ندارد


 

مبارزه با مواد مخدر در کشور متولی مشخص و پاسخگو ندارد
نگاه به اعتیاد از منظری متفاوت به بهانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر
مبارزه با مواد مخدر در کشور متولی مشخص و پاسخگو ندارد
مدیر گروه مطالعات اعتیاد دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به فعالیت سازمان های متعدد در کشور برای مبارزه با مواد مخدر، گفت: تداخل وظایف این سازمان ها، عدم پاسخگویی و تغییر مکرر سیاست ها به مانعی برای حل مساله اعتیاد تبدیل شده اند.
دکتر محمد باقر صابری زفرقندی در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه پدیده اعتیاد همچنانکه صرفا یک مشکل پزشکی نیست، نمی شود آن را محدود و محصور به مشکلات قضایی، جامعه شناختی، امنیتی و اجتماعی کرد، افزود: امروزه از هرکسی که به نوعی دستی بر آتش مبارزه با مواد مخدردارد، سوال کنید این پاسخ را خواهد داد که اعتیاد یک پدیده چند بعدی است که برای مدیریت آن، نگاه همه جانبه و چند وجهی لازم است.
وی با اشاره به ضرورت یک نگاه جامع و اقدامات مستمر و مبتنی بر شواهد علمی برای مبارزه با مواد مخدر، تصریح کرد: با این حال در عمل تقریبا چنین اتفاقی رخ نمی دهد. در هر کشوری و از جمله کشور خودمان تشکیلات و سازمان های متعدد با عنوان مقابله و مبارزه با مواد مخدر فعالیت می کنند ولی نتیجه آنها، وجود افراد زیادی است که از وابستگی به مواد مخدر رنج می برند و خانواده هایی که در معرض فروپاشی هستند.
دکتر صابری زفرقندی وجود تشکیلات متعدد و غیر متمرکز با تداخل وظایف و البته غیر پاسخگو، تغییر مکرر سیاست ها و راهبردها را به عنوان چالش های مبارزه با مواد مخدر در کشور برشمرد و افزود: به عنوان مثال در سطح خرد موضوع جمع آوری معتادان متجاهر و ایجاد تشکیلات گران قیمت به اسم کمپ های درمانی ذیل ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر هنوز به یک قاعده مندی مورد اجماع نرسیده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: با وجود تلاش هایی که انجام گرفته دانشگاه ها در فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری برای این موضوع، عامدانه به بازی گرفته نمی شوند و هنوز شاهد باز تولید، نگاه جمع آوری معتادان به منظور پاک کردن چهره شهر ها هستیم.
وی ادامه داد: به همین دلیل این ابهام و چالش مطرح می شود که آیا به راستی و درستی همه ظرفیت ها و اراده کشور ها معطوف به حل معضل اعتیاد است؟ اگر پاسخ مثبت است چرا خروجی مورد انتظار را نداریم؟ سوال جدی تری نیز مطرح می شود که اگر همه این تشکیلات و فعالیت ها که بار هزینه ای زیادی را نیز بر جامعه تحمیل می کنند، تعطیل و جمع آوری شوند چه اتفاقی در حوزه اعتیاد پیش خواهد آمد؟
این استاد دانشگاه گفت: در پاندمی کرونا کمتر نهاد و یا سازمانی چه در سطح ملی و یا بین المللی تمایل دارد که حتی به قیمت منتفع شدن مالی به شیوع کرونا خوش آمد بگوید. حتی شرکت های دارویی و واکسن سازی نیز که قاعدتا فرصتی را برای سود آوری به دست آورده اند، بسیار بعید است که از وجود مهمان ناخوانده کرونا راضی باشند و برای دفع شر آن لحظه شماری نکنند. به همین دلایل، قابل انتظار است که در آینده نه چندان دوری جهان شاهد مهار کرونا باشیم همچنانکه در مورد سایر پاندمی ها در گذشته بوده است.
وی با بیان اینکه آحاد جامعه از کوچک و بزرگ، مسول و غیر مسوول، عامی و دانشمند خطر ویروس کرونا را حس کرده اند، افزود: سوال اساسی در مورد پاندمی اجتماعی و بهداشتی اعتیاد این است که آیا همان شرایطی که درمورد مقابله با کرونا حاکم است در حوزه اعتیاد نیز ساری و جاری است؟ آیا چرخش مالی عظیم مواد مخدر که بعد از تجارت سلاح در رده دوم است، اجازه خواهد داد که معضل اعتیاد به حل شود؟
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهارکرد: درفرایند مبارزه با مواد مخدرجهت گیری ها و برنامه ها به سمتی سوق داده شده که امروز بخش بزرگی از جامعه در قالب مبارزه و یا فعالیت های علمی معیشت خود را مدیون و مرهون وجود پدیده اعتیاد کرده اند و تا این فرایند ادامه داشته باشد، ناخواسته همین تشکیلات مانع جدی برای حل معضل هستند.
وی افزود: اگر فرض کنیم از فردا در هر کشوری دیگر معضلی به نام اعتیاد وجود نداشته باشد؟  با این حادثه چه میزان افراد از نان خوردن خواهند افتاد؟ چه تشکیلات و سازمان هایی معطل و در آستانه انحلال قرار خواهند گرفت؟ و این سوال مهم نیز مطرح می شود که نهاد سازی های متعدد و گسترده به اسم مقابله با مواد مخدر اعم از مقابله ای و یا تحقیقاتی و بهداشتی و درمانی تا چه میزان می تواند ساخته و پرداخته شبکه منسجم، به روز و با قدرت انعطاف و عملیاتی شبکه های تهیه وتوزیع مواد مخدر باشد؟
دکتر صابری زفرقندی با اشاره به توسعه مراکز درمانی اعتیاد در کشور، خاطر نشان کرد: گره زدن معیشت درمانگران و خصوصا پزشکان که در زمره افراد توانمند و نخبه جامعه هستند به اعتیاد تا چه میزان می تواند به حل این معضل کمک کند؟ چه کسی برآورد کرده است تا بدانیم چه بخشی از بی کاری پنهان پزشکان و یا در سطح جامعه در قالب و به ظاهر در راستا و با عنوان مبارزه با مواد مخدر و یا درمان جبران شده است؟ اگر برآورد برخی کارشناسان درست باشد که حجم قابل توجهی از معضل بی کاری پزشکان با توسعه مراکز درمان اعتیاد سرپوش گذاشته شده، انتظار بهبودی اوضاع واقع بینانه نیست.
پایان خبر
حسین دزفولیSource link

دسته‌ها

اطلاعات

مشاهده بلاگ

نوشته های مرتبط

وبلاگ گروه - 9 مرداد 1400

29 استان کشور درگیر کرونای دلتا – 1400/05/09

آدرس: شیراز، خیابان زند، روبروی خیابان فلسطین، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز کد پستی: 14336 – 71348 تلفن: 19-987132305410+…

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

وبلاگ گروه - 9 مرداد 1400

11 نشانه مهم که از وجود اضطراب خبر می دهد &#…

آدرس: شیراز، خیابان زند، روبروی خیابان فلسطین، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز کد پستی: 14336 – 71348 تلفن: 19-987132305410+…

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

Call Now Buttonتماس با کلینیک توانبخشی کرج