گروه توانبخشی گفتار توان گستر 09121623463

آخرین نوشته - 19 اردیبهشت 1400

مثلث عشق چیست؟ عشق مانند یک مثلث است و بهترین عشق به مثلث متساوی الاضلاع شباهت د…


مثلث عشق چیست؟
عشق مانند یک مثلث است و بهترین عشق به مثلث متساوی الاضلاع شباهت دارد. منظور این است که مثلث عشق سه عنصر دارد: صمیمیت، هوس، تعهد. عشق زمانی بهترین حالت را دارد که هر یک از این سه عنصر را تقریباً به طور یکسان شامل شود.
تعهد:
تعهد يعني اين‌که تا چه اندازه شما خود را وقف آن مي‌کنيد که رابطه‌تان را شاداب و باطراوت نگه داريد؟ تا چه اندازه با يارتان صادق مي‌باشيد؟ تعهد، شامل مسئوليت‌پذيری و وفاداري و وظيفه‌شناسی مي‌باشد تعهد در روابط به اين معناست که اکثر مانع‌ها و مشکل‌ها را مي‌توان با کمک يکديگر از ميان برداشت.
صميميت:
یعنی نزديکي در رابطه. اموري که شما و يارتان در آن سهيم مي‌باشيد اما فرد ديگري از آن‌ها خبر ندارد. رازها و تجربه‌هاي فردي و مشترک، احساس راحت بودن در کنار يار، بيان راحت عقيدها و نقطه نظرهاي خود و صميميتي فراتر از نزديکي جنسي و فيزيکي.
هوس (شهوت):
 انرژي بخش رابطه مي‌باشد. هوس، شهوت و تمايل‌هاي جنسي رمانتيک بودن. اشتياق براي در کنار هم بودن و رفع سريع مانع‌ها براي وصال. احساس‌هاي شديد، جاذبه جنسي.

 انواع روابط عاشقانه در مثلث عشق:
اکنون به ابعاد متفاوت عشق در شرايط وجود و يا فقدان سه خصيصه فوق در يک رابطه توجه کنيد:
 تعهد + صميميت و فقدان هوس: اين رابطه در خطر فروپاشي قرار ندارد، اما نيازمند خلاقيت و انگيزه براي شعله‌ور ساختن مجدد عشق مي‌باشد.
 تعهد + هوس و فقدان صميميت: اين رابطه عذاب‌آور است. گاهي اوقات انگيزه شديدي آن‌ها را جذب يکديگر مي‌کند. اما سرانجام به ياس و ناکامي منجر مي‌گردد. چون قادر به آن نمي‌باشد که رابطه‌شان را عميق‌تر سازند يا آن که فکرها و علاقه‌ها و آرزوهاي قلبي يکديگر را بشناسند.
 صميميت + هوس و فقدان تعهد: يک شبه رابطه است. کنش و شوق شديد حکم فرماست اما عدم امنيت از آن که رابطه تا چه مدت دوام خواهد آورد, هردو فرد را مايوس مي‌کند.
در راستاي قاعده مثلث استرنبرگ سه شکل را مي‌يابيم که با روابطي درد آور، عذاب‌آور عميقا ناراحت کننده همراه است.

 هوس و فقدان صميميت و تعهد: عشق شيدايي، دلباختگي. بر اثر اشتياق مطلق پديد مي‌آيد و شروع ناگهاني داشته به همان سرعت محو مي‌شود. نوعي عشق است که با وسواس و آرمان‌گرايي همراه است.نتيجه حاصل عشق ابلهانه مي‌باشد و مي‌توان پيش‌بيني کرد که هميشه ناخوشايند است.
 تعهد و فقدان هوس و صميميت: عشق پوچ‌وار که تنها با احساسي از تعهد مذهبي يا اجتماعي تداوم مي‌يابد.
 هوس + صميميت + تعهد: عشق کامل و مطلوب داراي منطق دورني خوشايند مي‌باشد.منبع

دسته‌ها

اطلاعات

مشاهده بلاگ

نوشته های مرتبط

آخرین نوشته - 20 مهر 1400

برگزاری جلسه مجازی گزارش دفاع پایان نامه…

برگزاری جلسه مجازی گزارش دفاع پایان نامه تکتم حیدری دانشجوی ارشد روانشناسی بالینی جلسه مجازی گزارش دفاع پایان نامه تکتم…

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

آخرین نوشته - 28 شهریور 1400

برگزاری جلسه مجازی گزارش دفاع پایان نامه…

جلسه مجازی گزارش دفاع پایان نامه راضیه امین دانشجوی ارشد روانشناسی بالینی در دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان برگزار شد.…

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

Call Now Buttonتماس با کلینیک توانبخشی کرج