گروه توانبخشی گفتار توان گستر 09121623463

آخرین نوشته - 13 اردیبهشت 1400

. نقش اساسی والدین و معلمان در بالا بردن عزت‌ نفس کودکان تا این‌جا به بررسی ستو…


.
نقش اساسی والدین و معلمان در بالا بردن عزت‌ نفس کودکان
تا این‌جا به بررسی ستون‌های عزت‌ نفس پرداختیم و گفتیم که چگونه می‌توانیم این ستون‌ها را بسازیم. ولی یک عامل دیگر وجود دارد که می‌تواند بر عزت نفس ما تاثیرگذار باشد: افرادی که از اول زندگی‌مان با ما بوده‌اند .
والدین می‌توانند رشد عزت‌ نفس در کودک را سخت یا آسان کنند. در یک مطالعه که روانشناسی به نام اِستَنلی کوپِرسمیت (Stanley Cooper smith) انجام داد، مشخص شد که عوامل خانوادگی، مانند طبقه اجتماعی و اقتصادی، سطح تحصیلات و جایگاه جغرافیایی، هیچ کمکی به ارتقای عزت‌ نفس کودکان نمی‌کند، اما کیفیت رابطه با کودک این امر را ممکن می‌سازد.
سوال: چگونه می‌توان عزت‌ نفس را در کودکان پرورش داد؟ • والدین باید احساسات و طرز فکر کودکانشان را قبول کنند، طوری که آن‌ها احساس کنند برای والدینشان باارزش هستند. • والدین خودشان باید عزت‌ نفس بالای خود را نشان دهند، طوری که کودکان از آن‌ها الگو بگیرند. • والدین باید مرزهای واضحی برای فرزندان خود مشخص کنند تا کودک حریم شخصی امنی برای خود احساس کند.
خوشبختانه، کودکانی که فرصت به دست آوردن عزت‌ نفس را در دوران کودکی پیدا نکرده‌اند، یک فرصت دیگر در مدرسه پیدا می‌کنند. یک معلم می‌تواند عزت‌ نفس را در بچه‌ها افزایش دهد.
تحقیقات نشان می‌دهد که انتظارات معلم می‌تواند در جهت رسیدن به کمال در کودکان به طرز شگفت‌آوری مؤثر باشد. اگر معلمی به توانایی‌های کودکان در مهارتی خاص ایمان داشته باشد، این باور را می‌تواند تبدیل به واقعیت کند.
معلم نباید از طریق « تشویق» به هنگام «موفقیت» یا «تنبیه» به هنگام «شکست» به کودکان انگیزه دهد. معلمی موفق است که عزت‌ نفس کودکان را بر پایه واقعیت پرورش دهد.
او باید به افکار و اعمال کودکان توجه کند و ارج نهد تا آن‌ها احساس کنند که وجودشان باارزش و مورد تأیید است. او باید به آن‌ها بازخوردی سازنده ارائه کند تا آن‌ها را در مسیر رشد و موفقیتشان تشویق کند.منبع

دسته‌ها

اطلاعات

مشاهده بلاگ

نوشته های مرتبط

آخرین نوشته - 7 خرداد 1400

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

آخرین نوشته - 7 خرداد 1400

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

Call Now Buttonتماس با کلینیک توانبخشی کرج