گروه توانبخشی گفتار توان گستر 09121623463

ثبت نام

آخرین نوشته - 6 تیر 1400

نقش مکانیسم اپی ژنتیکی در مقاومت درمانی به ایمونوتراپی ملانوما


🔴کمبود یا از دست دادن آنتی ژن توموری یکی از مکانیسم های اصلی فرار تومور از سیستم ایمنی و مقاومت در برابر ایمونوتراپی مبتنی بر سلول T است. شواهد نشان می دهد که فعالسازی سیگنالینگ STING در سلول های توموری می تواند با ایجاد یک سلسله وقایع اتوکرین و پاراکرین مرتبط با IFN نوع ۱، آنتی ژنیسیتی این سلول ها را افزایش دهد. اگرچه مهار این مسیر در ملانوما و دیگر انواع تومورها گزارش شده است، اما اساس مکانیکی آن هنوز نامشخص است.

🔴در این مطالعه از مجله وزین PNAS، این فرضیه مطرح می شود که آیا این مهار، بواسطه مکانیسم های اپی ژنتیکی تنظیم می شود و آیا این موضوع عامل مقاومت درمانی به ایمونوتراپی ملانوما است؟ با استفاده از پروفایل متیلاسیون DNA در سطح ژنوم نشان داده شد که هایپرمتیلاسیون پروموتر ژن های cGAS و STING، مهار نسخه برداری را واسطه گری کرده وموجب اختلال گسترده در عملکرد سیگنالینگ STING در ملانومای انسانی و سل لاین های ملانوما می شود. 

🔴این مهار، از طریق مهار فارماکولوژیکال متیلاسیون DNA قابل برگشت است و در نتیجه می تواند سیگنالینگ عملکردی STING را حداقل نیمی از رده های سلولی برگرداند. با استفاده از یک سری روشهای شناسایی سلول T بر مبنای لنفوسیت های ارتشاحی ملانوما (TILs) متناظر با HLA، نشان داده شد که ترمیم و بازگردانی سیگنالینگ STING با واسطه دمتیلاسیون در رده های سلولی که نقص در STING دارند، می تواند افزایش بیان مولکول های MHC-I و در نتیجه افزایش قدرت شناسایی آنتی ژن های توموری و از بین بردن آنها توسط سلول های T سیتوتوکسیک را به دنبال داشته باشد. 

🔴این یافته ها نه تنها نقش فرآیندهای اپی ژنتیک و به ویژه متیلاسیون DNA را در اختلال سیگنالینگ STING در ملانوما روشن می کند بلکه اهمیت عملکردی آنها را در میانجیگری کردن فراراز ایمنی ضد تومور و مقاومت در برابر ایمونوتراپی مبتنی بر سلول T برجسته می کند.

🔵نویسنده: پویا فرهنگ نیا| دپارتمان ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران

Author: Pooya Farhangnia|Department of Immunology|Iran University of Medical SciencesSource link

دسته‌ها

اطلاعات

مشاهده بلاگ

نوشته های مرتبط

آخرین نوشته - 12 مرداد 1400

حداقل سن دریافت واکسن برای عموم مردم در س…

✅ حداقل سن دریافت واکسن برای عموم مردم در سراسر کشور دو سال کاهش یافت. ✅ از هم‌اکنون متولدین ۱۳۴۷ و قبل از آن در سراسر…

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

آخرین نوشته - 12 مرداد 1400

برگزاری اولین نشست کمیته ایمنی آب شهرستا…

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

Call Now Buttonتماس با کلینیک توانبخشی کرج