گروه توانبخشی گفتار توان گستر 09121623463

آخرین نوشته - 21 اردیبهشت 1400

. چراغ گاز Gaslighting داستان شوهریه که در راستای نقشه مجرمانه ای که تو سرش داره…


.
چراغ گاز Gaslighting داستان شوهریه که در راستای نقشه مجرمانه ای که تو سرش داره، می خواد همسرش رو روان پریش جلوه بده. اون برای این که به همسرش بقبولونه که روانی شده، نور چراغهای گاز خونه رو دستکاری می کنه و بعد موقعی که همسرش به کم و زیاد شدن نور چراغ های گاز خونه اشاره می کنه، مرد ادراک اون رو به پرسش می کشه و طوری وانمود می کنه که انگار این اتفاق هرگز رخ نداده! دستکاری کردن در وقایع باعث میشه زن به این سمت سوق داده بشه که واقعا به دیوانه شدنش باور کنه.
یکی از تاکتیک‌هایی که فرد آزارگر توی روابط ازش استفاده می‌کنه، تاکتیک چراغ گازه. چراغ گاز پدیده‌ایه که در اون فرد برای اینکه سلطه و کنترل بیشتری تو رابطه به دست بیاره، چنان روی ذهن طرف مقابل کار می‌کنه که طرف مقابل به حافظه، درک، تجربیات، قضاوت، هویت و کلاً به توانایی‌ها و ارزش‌های خودش شک می‌کنه و فکر می‌کنه واقعاً حق با اون فرده و نسبت به خودش بی‌اعتماد می‌شه و فکر می‌کنه خاطرات و تجربیاتش درست و سالم نیستن و واکنش‌هاش به مسائل اطراف، غیرمنطقیه.
‌این پدیده به آرامی صورت می‌‌گیره؛ بنابراین قربانی هرگز متوجه نمی‌شه چقدر ذهنش شستشوی مغزی داده شده. تو صحبت‌های پارتنری که از این تاکتیک استفاده می‌کنه، جملاتی مثل «تو زیادی حساسی» و «تو همیشه از کاه، کوه می‌سازی» زیاد شنیده می‌شه. تقریباً هر کسی می‌تونه در برابر این تاکتیک آسیب‌پذیر باشه.‌
 پارتنری که از این تاکتیک استفاده می‌کنه، می‌تونه احساسات‌تون رو به طور ماهرانه‌ای دستکاری کنه و باعث می‌شه در مورد کاری که انجام دادین و اشتباه نبوده، احساس شرم و گناه کنین. شما رو به خیانت، دروغ، پنهون‌کاری یا کاری رو اشتباه انجام دادن متهم می‌کنه؛ در حالی که خودش به وضوح این کارها رو انجام می‌ده و اینطوری باعث می‌شه احساس کنین لایق عشق نیستین.
‌بطور موذیانه‌ای این حس رو بهتون منتقل می‌کنه که مقصر رفتارهایی که باهاتون می‌شه، خودتونین یا این کارها رو می‌کنه تا بهتون کمک کنه. برای عصبانیت و بدرفتاریش شما رو مقصر می‌دونه. کارهای اشتباهش رو انکار می‌کنه. سعی می‌کنه به چیزهای نادرستی در مورد خودتون اعتقاد پیدا کنین، کاری می‌کنه که نسبت به خودتون احساس بدی پیدا کنید.
.‌
دوستان تا حالا قربانی این تاکتیک بودین؟ تجربه‌ای ازش دارین؟ نظرتون‌ در مورد این شیوه آزارگرایانه ‌تو روابط چیه؟منبع

بایگانی تاریخ خورشیدی

دسته‌ها

اطلاعات

مشاهده بلاگ

نوشته های مرتبط

Call Now Buttonتماس با کلینیک توانبخشی کرج