گروه توانبخشی گفتار توان گستر 09121623463

آخرین نوشته - 19 اردیبهشت 1400

چرا اینجور شد؟؟ چرا ما مردا اینجوریم؟ برای توجه به همه جزییات یا همان توجه‌چن…


چرا اینجور شد؟؟
چرا ما مردا اینجوریم؟

برای توجه به همه جزییات یا همان توجه‌چندگانه مهارت مهمی است که اغلب به اندازه توان آن را ندارند.(یعنی همه چیو درنظر گرفتن) البته توجه تک‌بُعدی در خیلی جهات به کار مردان میآیید مانند اعمال مکانیکی و فنی…اما در ادامه‌ی بقا کدام کاربردی‌تر است؟

مطالعات در مورد تفاوتهای مغزی زنان و مردان نشان می‌دهد لزوما تعیین کننده نوع مغز نیست و هرفرد براساس نوع یا ی که میتواند داشته باشد ویژگیهای روانی خاص خود را دارد. بنابراین دوجنس(مبتنی بر نوع مغز) در روابط خود متفاوت عمل می‌کنند(یعنی ممکنه یکی زن باشه ولی مغزش مردانه باشه)

به عقیده دانشمندان، در فهم حسی(empathising) و برتراست و مغز مردانه در تحلیل‌منظم(systemising)، بهتر از عمل‌ می‌کند یعنی توانایی استدلال ‌و‌ تحلیل متغیرهای فقط یک سیستم🧐

با توجه به درجات مختلف این دو بُعد میتوان افرادی را که در تحلیل منظم(S)‌ قوی‌تراند تا فهم‌حسی(E)، واجد ملاکهای مغز مردانه دانست. جالب اینکه همیشه شواهد زیادی در برتری فهم‌حسی وجود داشته است. حتی از یک‌ سالگی به چهره‌های و واکنش بیشتری نشان می‌دهند و در سه‌ سالگی بهتر از می‌توانند مقاصد و افکار دیگران را دریابند.

براساس “Extreme_Male_Brain_Theory ویژگیهای بیماری ( حالت تشدید یافته مغز مردانه است. به عبارت دیگر مغزهای مردانه حالت خفیف اختلال اند. این نظریه، بخشی از یک نظریه کلی‌تر بنام —-Empathizing_Systemizing_Theory—- است که بیش از یک دهه پیش توسط روانشناس بریتانیایی سیمون ارائه شد. بر پایه این نظریه، انسانها در یک طیف دوگانه جای میگیرند، که یک سر آن توانایی‌های مربوط به درک دیگران و همدلی با آنها، و سر دیگر آن توانایی‌های تحلیلی و درک جزئیات ساختاری است، که اولی در زنان و دومی در مردان قوی‌تر است. افراد مبتلا به اوتیسم کاملاً در یک انتهای این طیف قرار دارند، یعنی ناتوان از درک احساس دیگران، اما علاقمند به نظم و قاعده و جزئیات.

براساس این نظریه، یکی از علل احتمالی اوتیسم، سطح بالای در است.

ادامه درکامنت اول

 منبع

بایگانی تاریخ خورشیدی

دسته‌ها

اطلاعات

مشاهده بلاگ

نوشته های مرتبط

آخرین نوشته - 15 اردیبهشت 1401

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

آخرین نوشته - 11 اردیبهشت 1401

برگزاری مراسم افطاری در خوابگاه های دختر…

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، به همت دانشجویان، مراسم افطاری در خوابگاه های دختران برپا شد. در این…

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

Call Now Buttonتماس با کلینیک توانبخشی کرج