گروه توانبخشی گفتار توان گستر 09121623463

ثبت نام

آخرین نوشته - 26 خرداد 1400

یافته جدید در ارتباط با ترافیک لنفوسیت B در مرکز زایگر


🔴مولکول P۲RY۸ نوعی گیرنده از خانواده G protein–coupled receptor (GPCR) بوده که باعث محدودیت و تنظیم رشد لنفوسیت های B مرکز زایگر (GC) می شود و نقص در P۲RY۸ انسانی با لنفوماژنز سلول B همراه است. متابولیت S-geranylgeranyl-L-glutathione (GGG) یک لیگاند برای P۲RY۸ است. با این وجود، مکانیسم های کنترل کننده برای توزیع GGG و تاثیر برهمکنش این متابولیت با گیرنده اش به خوبی درک نشده است. 

🔴در این مطالعه نشان داده شد که بیان گاما-گلوتامیل ترانسفراز-۵ (Ggt۵) در سلولهای استرومایی برای کاتابولیسم و تخریب GGG و بدام انداختن سلولهای بیان کننده P۲RY۸ در مرکز زایگر مورد نیاز است. ATP-binding cassette subfamily C member ۱ (Abcc۱) به عنوان یک انتقال دهنده برای متابولیت GGG شناسایی شد و اثبات شد که بیان Abcc۱ توسط سلول های خونساز برای بدام افتادن در GC بواسطه P۲RY۸ لازم است. 

🔴علاوه بر این ، مشخص شد که P۲RY۸ و GGG تاثیر منفی بر روی ترافیک سلول های B و T به مغز استخوان (BM) می گذارد. جهش های از دست دادن عملکرد P۲RY۸ در لنفوسیت های T باعث افزایش لانه گزینی این سلول ها در مغز استخوان می شود.

نویسنده: پویا فرهنگ نیا|دپارتمان ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران

Author: Pooya Farhangnia|Department of Immunology|Iran University of Medical SciencesSource link

دسته‌ها

اطلاعات

مشاهده بلاگ

نوشته های مرتبط

وبلاگ گروه - 9 مرداد 1400

سامانه جدید فعالیت های نوآورانه آموزشی

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

آخرین نوشته - 9 مرداد 1400

اسامی دانش آموختگان

تهران، بزرگراه همت جنب برج میلاد، دانشگاه علوم پزشکی ایران پست الکترونیکی: PR@iums.ac.ir مرکز تلفن دانشگاه : ۸۶۷۰۱-۰۲۱ کد پستی:…

ادامه مطلب...

0 اشتراک گذاری

Call Now Buttonتماس با کلینیک توانبخشی کرج