گروه توانبخشی گفتار توان گستر 09121623463

آخرین نوشته - 26 اردیبهشت 1400

@goftardarmaniiran بطور کلی هیدروسفالی به دو دلیل ایجاد می گردد: –  بعلت افزای…


@goftardarmaniiran

بطور کلی هیدروسفالی به دو دلیل ایجاد می گردد:

–  بعلت افزایش ترشح مایع مغزی – نخاعی که کمتر اتفاق می افتد .

–   وجود انسداد در مسیر حرکت مایع مغزی – نخاعی یا مکان جذب  مایع.

این مشکل  در کودکان بصورت مادرزادی یا اکتسابی بروز میکند.

عامل اصلی ایجاد کننده در نوع اکتسابی شامل ضربات وارده به سر و سیستم عصبی، خونریزی مغزی، تومور و عفونت هایی نظیر مننژیت است که بعد از تولد عارض می شود.

بیشترین و معروف ترین علل بروز هیدروسفالی در کودکان ، علت مادرزادی است که مربوط به قبل از تولد و در اثر عفونت های داخل رحم ویا  بیماری های ژنتیکی ایجاد می شود

درمان هیدروسفالی:

– در مواردی که بیماری حالت خفیف و ابتدایی دارد ، ترکیبات دارویی که باعث کم شدن مایع مغزی – نخاعی می شود ، تجویز می گردد.

 – در موارد پیشرفته و حاد ، راهکارهای دارویی کمک زیادی نمیکند وراه درمانی اصلی جراحی محسوب میشود  که در آن عامل ایجاد کننده بیماری حذف می گردد؛ مثلاً چنانچه  توموری موجب انسداد و باعث هیدروسفالی گردد، آنرا حذف میکنند. گاهی هم نمیتوان عامل ایجادکننده را حذف کرد، بهمین علت با ایجاد سوراخی در کف بطن سوم مغزی، بیماری را از بین می برند.

یکی از بهترین روشهای درمانی هیدروسفالی ، قرار دادن «شنت» (لوله ای ظریف) در جمجمه است که باعث میشود مایعات اضافی را از مغز به حفره دیگری در بدن منتقل کند و بدین ترتیب سر بتدریج به حالت طبیعی بر می گردد.

چنانچه شخصی  که «شنت گذاری» شده است، دچار حادثه ای مانند تصادف شود، «شنت» ازکار می افتد. براین اساس با بروز علائمی مانند تحریک پذیری و استفراغ ، اختلال در هوشیاری و بینایی، باید بیمار را به مراکز درمانی منتقل گردد

 بطور کلی با درمان بموقع، بیماری هیدروسفالی میتوانند  به زندگی عادی و طبیعی باز گردند.

علایم هیدروسفالی:
بسته به سن کودک متفاوت است.
نوزادان و کودکان زیر ۱ سال تورم قابل توجهی از سر را نشان می‌دهند. استخوان‌های جمجمه آنها هنوز نازک است و صفحات استخوانی نازک نیز هنوز به هم متصل نشده‌اند بلکه با بافت نرمی به هم متصل اند و نقاط نرم نام دارند. این نقاط که هنوز سفت نشده‌اند، بر اثر فشار مایعاضافی در مغز کش می‌آیند و بزرگ می‌شوند؛ در نتیجه، سر نوزاد مبتلا به هیدروسفالی به صورت غیر طبیعی شکل می‌گیرد که معمولاً بسیار بزرگ‌تر از سر سایر بچه‌های هم سن و سال است. نشانه‌های دیگر عبارتند از:

برآمدگی در نقاط نرم سر؛شکاف‌هایی که می‌توان بین استخوان جمجمه احساس کرد

انتهای مطلب در عکس صفحه ی دوممنبع

دسته‌ها

اطلاعات

مشاهده بلاگ

نوشته های مرتبط

Call Now Buttonتماس با کلینیک توانبخشی کرج