گروه توانبخشی گفتار توان گستر 09121623463

آخرین نوشته - 26 اردیبهشت 1400

@goftardarmaniiran هیدروسفالی : از دوبخش به معنی آب و سفالوس به معنی سر تشکیل ش…


@goftardarmaniiran

هیدروسفالی : از دوبخش به معنی آب و سفالوس به معنی سر تشکیل شده و به تجمع آب در سر اطلاق می شود .
در اطراف مغز بالشتک هایی قرار دارند که نقش سپر محافظ مغز را ایفا می کنند و به آنها بطن مغزی گفته می شود و مایع مغزی درون این بطن های مغزی قرار دارد .
اگر به هر دلیلی مثل وارد آمدن ضربه به سر و سیستم عصبی ، تومور، خونریزی مغزی یا مننژیت ، راه خروج این مایع از مغز بسته شود و یا ترشح آن بیش از حد طبیعی شود ، با تجمع این ترشحات در داخل مغز و افزایش فشار درونی جمجمه ، سر از اندازه طبیعی بزرگ تر می شود که به آن هیدروسفالی یا آب اوردن مغز می گویند.

روش تشخیص :
معمولا هیروسفالی خفیف را که در آن هنوز جمجمه تغییر نکرده است براساس علایم عصبی و معاینات پزشکی و سپس انجام سونوگرافی از بطن های مغز میتوان تشخیص داد. تشخیص قطعی این بیماری با انجام سی تی اسکن و ام آر آی از مغز صورت می گیرد که در آن شکل بطن های مغزی و میزان مایع مغزی – نخاعی مشخص می شود
روش های جدیدی وجود دارد که می توانند شکل هیدروسفالی مادرزادی را از همان دوران جنینی تشخیص دهند . روش تشخیص هیروسفالی براساس تصمیم پزشک و با توجه به سن ، علایم بالینی و حدس در مورد علت بیماری انتخاب می شود .

نکاتی در مورد هیدروسفالی :
بسیاری از کودکان دچار هیدروسفالی مغز که بیماری آنها بموقع تشخیص داده شده و درمان گردیده اند ، با اقدامات بازپروری ، فیزیوتراپی ، گفتاردرمانی و کاردرمانی توانسته اند زندگی عادی و طبیعی داشته باشند
تغذیه این کودکان باید به مقدار کم و در دفعات زیاد باشد و بعد از غذا به علت احتمال استفراغ به پهلو گذاشته شوندمنبع

دسته‌ها

اطلاعات

مشاهده بلاگ

نوشته های مرتبط

Call Now Buttonتماس با کلینیک توانبخشی کرج